Podstávkové domy - Den podstávkových domů

Podstávkový dům v sobě spojuje tradici lužického a českého roubeného domu uzpůsobeného pro oblasti, kde v zimním období teploty klesají dlouhodobě pod bod mrazu, a tradici franckého a durynského hrázděného jednopatrového domu, uzpůsobeného pro provozování řemesel. Vznikla tak propracovaná kostrukce, která spojuje vysokou technickou a architektonickou kvalitu s dlouhou životností domu. Dům je přitom prostorný a velmi pohodlný pro bydlení i pro práci.

Podstávkový dům se skládá z přízemní zděné části zahrnující černou kuchyni a stáj, samostatné roubené světnice v přízemí (která bývala v zimě jediným vytápěným prostorem v domě), a patra, které stojí na podstávkách (sloupech) nad roubeným přízemím, a zároveň leží na zděné části. Patro je buď hrázděné nebo roubené (řada domů má v současné době hrázdění, které je proti dešti kryté břidlicí nebo prkny). Patro je s přízemím spojeno otevřeným schodištěm uprostřed domu (nad černou kuchyní), kterým je v zimě patro temperováno teplem z přízemí. Díky podstávkám není roubená světnice v přízemí zatěžována vahou patra, která by jinak způsobila postupné sesedání domu, navíc je možné ji v případě potřeby (hniloba, provlhnutí) jednoduše obnovit. Součástí podstávkového domu je zpravidla i prostorná patrová stodola, která tvoří s domem jeden celek. Nedílnou součástí podstávkového domu je tradiční venkovská zahrada.

Klasický podstávkový dům s hrázděným patrem
Folknáře

Klasický podstávkový dům s hrázděným patrem
Folknáře
Klasický podstávkový dům
Folknáře

Klasický podstávkový dům
Folknáře
Podstávkový dům s hrázděným patrem
Huntířov

Podstávkový dům s hrázděným patrem
Huntířov
Podstávkový dům s roubeným patrem
Markvartice

Podstávkový dům s roubeným patrem
Markvartice
Podstávkový dům s roubeným patrem
Srbská Kamenice

Podstávkový dům s roubeným patrem
Srbská Kamenice
Klasický podstávkový dům
Huntířov

Klasický podstávkový dům
Huntířov
Městský podstávkový dům
Krásná Lípa

Městský podstávkový dům
Krásná Lípa

Každoročně o poslední květnové neděli probíhá v Horní Lužici a na Děčínsku, ve Šluknovském výběžku a v Lužických horách "Den podstávkových domů", akce, při které je možné navštívit desítky podstávkových domů v regionu na rozhraní Čech, Německa a Polska. Akce se účastní obce, regionální organizace a řada soukromníků. Přihlášené domy jsou volně přístupné "od sklepa po půdu", s výkladem majitele. Cílem organizátorů je záchrana starých podstávkových domů, a v delším časovém horizontu i vyhlášení přeshraniční Krajiny podstávkových domů památkou UNESCO:

     
Výlety, cyklotrasy a pěší turistika
po kliknutí na fotografii se zobrazí fotogalerie trasy & mapa:
Turistika Mezi vrcholky Lužických hor - pěkná pohodová cyklotrasa (35 km) Skalními městy Českosaského Švýcarska - pěkná pohodová cyklotrasa (46 km) Suťový les a výhled na Českosaské Švýcarsko - zajímavý pěší výlet v nejbližším okolí Markvartic (8 km) Rozhledny na Děčínsku - mezi Děčínským Sněžníkem a Jedlovou - přehled rozhleden a panoramatických výhledů Ski Polevsko - běžkařská stopa Jedlová - Markvartice - Benešov nad Ploučnicí - pohodová cyklotrasa (30km) Západ slunce na hoře Hana - krátký cyklistický nebo pěší výlet v nejbližším okolí (8,5 km) Veselíčko - adrenalinový trip - opuštěnou krajinou na horském kole nebo pěšky (16 km) povodím Bystré - cyklotrasa v blízkém okolí Markvartic (24 km) Růžovská planina - cyklotrasa v blízkém okolí (30 až 50 km) Caspar David Friedrich - po stopách kultovního malíře německého romantismu (výlet autem) Růžovský vrch - výstup na dominantu kraje - výlet autem a pěšky Brložec - Benešov nad Ploučnicí - krátká ale náročná cyklotrasa (23 km) hora Klíč a Panská Skála - náročnější cyklotrasa (43 km) Cesta skalním městem - cyklistický nebo pěší výlet v nejbližším okolí (7,5 km) Přes horu Hana na Zámecký vrch - cyklotrasa v blízkém okolí (19 km) Merboltice - malebná lánová ves vzdušnou čarou 8 km od Markvartic obec Studený - rozhledna Studenec - skalní kapličky,  soutěsky Stará Oleška - Markvartice - Merboltice - náročnější cyklotrasa po neznačených cestách a pěšinách (22+22 km) Oybin - romantický hrad 45 km od Markvartic (výlet autem)
turistika Markvartice Markvartice, fotoateliér F. Eypert Markvartice Markvartice 26.2.1913 Markvartice - člen tělocvičné jednoty ve slavnostní uniformě Markvartice Pravčická brána Růžovský vrch Markvartičtí skauti v letech 1945-48 Markvartice


Generated with Arles Image Web Page Creator