Podstávkové domy - Den podstávkových domů
Podstávkový dům v sobě spojuje tradici lužického a českého roubeného domu uzpůsobeného pro oblasti, kde v zimním období teploty klesají dlouhodobě pod bod mrazu, a tradici franckého a durynského hrázděného jednopatrového domu, uzpůsobeného pro provozování řemesel. Vznikla tak propracovaná kostrukce, která spojuje vysokou technickou a architektonickou kvalitu s dlouhou životností domu. Dům je přitom prostorný a velmi pohodlný pro bydlení i pro práci.
Podstávkový dům se skládá z přízemní zděné části zahrnující černou kuchyni a stáj, samostatné roubené světnice v přízemí (která bývala v zimě jediným vytápěným prostorem v domě), a patra, které stojí na podstávkách (sloupech) nad roubeným přízemím, a zároveň leží na zděné části. Patro je buď hrázděné nebo roubené (řada domů má v současné době hrázdění, které je proti dešti kryté břidlicí nebo prkny). Patro je s přízemím spojeno otevřeným schodištěm uprostřed domu (nad černou kuchyní), kterým je v zimě patro temperováno teplem z přízemí. Díky podstávkám není roubená světnice v přízemí zatěžována vahou patra, která by jinak způsobila postupné sesedání domu, navíc je možné ji v případě potřeby (hniloba, provlhnutí) jednoduše obnovit. Součástí podstávkového domu je zpravidla i prostorná patrová stodola, která tvoří s domem jeden celek. Nedílnou součástí podstávkového domu je tradiční venkovská zahrada.
Každoročně o poslední květnové neděli probíhá v Horní Lužici a na Děčínsku, ve Šluknovském výběžku a v Lužických horách "Den podstávkových domů", akce, při které je možné navštívit desítky podstávkových domů v regionu na rozhraní Čech, Německa a Polska. Akce se účastní obce, regionální organizace a řada soukromníků. Přihlášené domy jsou volně přístupné "od sklepa po půdu", s výkladem majitele. Cílem organizátorů je záchrana starých podstávkových domů, a v delším časovém horizontu i vyhlášení přeshraniční Krajiny podstávkových domů památkou UNESCO: |